עפרה בן-עמי

לעמוד הפייסבוק של עפרהעפרה בן-עמי
סרף "מונולוגים" בהנחיית עפרה בביתה בתל-אביב. 2.6.2018
הסרף שלנו אמש עמד בסימן יום בוק סרפינג הבינלאומי ובסימן יום הולדת 5 למיזם, כשכמונו נאספים במקביל באותו ערב, קבוצות של סרפרים בישראל ובחו"ל.
היה ברור לי שעוגת יום ההולדת חייבת להיות עוגת שוקולד מקושטת ונרות, כולל נר לשנה הבאה, בדיוק כמו זו שנהגתי לאפות בעבר הרחוק, שהרי כל אישה ואם תאשר שמתכון יומולדת מנצח לא מחליפים! אני מודה שעלתה בי לרגע המחשבה לעצב את העוגה בצורת ספר, אבל ויתרתי עליה.
היינו שמונה, חמש נשים ושלושה גברים, שישה בפעם הראשונה אצלי, ואחת חדשה לבוק סרפינג. אני מציינת זאת כי כך רציתי לציין את האירוע של בוק סרפינג. יכולתי לערוך מסיבת יקרים ויקרות שפגשתי מאז הצטרפתי למיזם, מראשית הדרך, אבל העדפתי לדבוק ברעיון המקורי – סרף שבו זרים וכמעט זרים זה לזו, נפגשים, מרימים כוסית יין או מים, מנשנשים וקוראים טקסטים.
בשבילי סרף זה ייזכר בזכות הרגעים הבאים. דליה, החדשה לבוק סרפינג, קראה מתוך קטע של קיקרו, נואם ומדינאי רומאי בן המאה ה-2 לפה"ס. בנאום, מתוך ספר שתורגם מלטינית בימים אלה, שכנע קיקרו את קהלו מדוע יש להעניק אזרחות רומית למשורר מסוים. בנימוקיו הסביר את התרומה של אנשי רוח לרפובליקה ודבריו נשמעו לי אקטואליים כל כך. רגע אחר לגמרי שייך לדניאל. לצד קטע מספרו "יציבות" הדגים דניאל לבקשתנו כמה תרגילי טאי צ'י וכמעט ריחף מולנו תוך כדי דיבור בחלל החדר. התנועה המעוגלת שלו, ההרפיה וההדיפה, פיצו, עבורי כמנחה ששואפת שכולם ישתתפו, על חיסכון רב במילים. ואחרון שאזכיר מבין הרגעים "שלי" שייך לירון. ירון בחר מונולוג מתוך "סיפור גן חיות" של אדוארד אולבי, שאותו בוקר שקלתי לקרוא בסרף. זהו מונולוג מופתי שתרגמתי בעבר. התקשיתי לחתוך בו ולקצרו ובסוף ויתרתי. ירון קרא אותו מקוצר כהלכתו מתוך מאגר המונולוגים של בית צבי, ואני נהניתי להקשיב ושמחתי שבחרתי טקסט אחר.
הקשבנו גם לשני פסוקים מישעיהו כפתיח למונולוג של דמות המשורר יונתן רטוש ב"יום הרפאים" של דוד שחר; למונולוג טרוניה לאלוהים בטיפול פסיכולוגי במחזה "אוי אלוהים" של ענת גוב; לקטע מתוך הסטנד-אפ של דובל'ה לפני התפרקותו ב"סוס אחד נכנס לבר" מאת דויד גרוסמן; לסידורים שלפני המוות של אישה במחזה "לדבר עם" מאת ג'ין מרטין; ולמונולוג ביקורתי, בעיני, של טום וויטס, על קרתנות חשדנית כלפי הזר והשונה בשיר "מה הוא בונה שם?".
תודה גדולה שהייתםן אתי בסרף. אנא ספרו כאן על הרגעים שאתם תקחו אתכםן מהסרף שלנו, הוסיפו פרטים, קישורים, התרשמויות וכל העולה בדעתכםן. מוזמנותים לעשות זאת כאן ובדף "חוויה" באתר "בוק סרפינג".