ענת שמר זיו

לעמוד הפייסבוק של ענתענת שמר זיו
סרף "הומור" בהנחיית איריס לוי אהרון, בבית רחל אביטל, טיאק ניו ג'רסי. 2.6.2018.
בקונטקסט של יום ההולדת החמשי של מיזם הבוקספינג, חגגנו את תחילת השנה השניה להווסדה של קבוצת הבוקסרפינג בברגן קאונטי בסרף בנושא ההומור.
עד כמה ההומור קשור לשפה, לתקופה, לתרבות, לקונטקסט, לגיל, למגדר ולמרחב גיאוגרפי ? בנסיון להשיב על חלק מהשאלות שעלו במהלך הסרף, אחת המשתתפות שהיא מוסיקאית, העלתה אנאלוגיה של הספרות למוסיקה. כמו שיש יצירות במוסיקה העומדות במבחן הזמן והן רלבנטיות היום ויש כאלה שנעלמו, כך גם בספרות. יש יצירות שההומור שלהן עדיין רלבנטי ויש כאלה בהן ההומור לא יעלה אפילו קמט של חיוך בזווית הפה בימינו. נראה לנו שהרלבנטיות נובעת בין היתר מהשנויים שחלו בשמוש בשפה במהלך השנים, השמוש בסלנג בתקופות השונות וההקשר.
במהלך הסרף, התענגנו על ההומור הנפלא של אברהם שלונסקי בספרו עלילות מיקי מהו, של מאיר שליו בספרו "הדודה מיכל" ויהודה אטלס בספרו "והילד הזה הוא אני". תהינו האם ילדינו או נכדינו, בני דור שני או שלישי למהגרים, החיים מחוץ לגבולות מדינת ישראל, היו מבינים את השפה וההומור והאם אנחנו כהורים היינו לוקחים את הזמן ואוזרים את הסבלנות להקריא ולהסביר מה שלא מובן כדי להעשיר את הידע השפתי והתרבותי של ילדינו למרות האינטנסיביות של העידן המודרני. והתשובות היו מגוונות.
הזדהינו כהורים עם ההומור של יאיר לפיד בספרו "עומדים בתור" וצחקנו בפה מלא מקטעים מספרה של יעל קפיטולניק המספרת על המפגש הבינעדתי בין משפחות הוריה בטרם חתונתם. ספרו של יאיר גרבוז ״אני פולני״ הבהיר לנו שהמונח "אמא פולניה" מתיחס לקווי אופי מסויימים החוצים גבולות גיאוגרפיים, אתניים ועדתיים.
הומור נמצא כאמצעי לרפא "פצעים" שלא הגלידו מסיבה זו או אחרת.
למשל קטע עם "הומור שחור" של שני בני זוג שהיו דור שני לניצולי שואה בספרה של אילנה וייזר סנש "על בהונות". "נולדנו היום, תאומי סיאם שחולקים גורל. איזה פלא שאחרי כל מה שהם עברו יכלו עוד להוליד. אפילו את מנגלה זה היה מסקרן….נעמי התגלגלה מצחוק. צחקו ביחד, והוא היה מאושר" (עמוד 128).
חתמנו את הסרף עם ספרו של אדיר כהן "חיים בצחוק", "ספר המקיף את מיכלול ההבטים העיוניים והמעשיים של הטיפול, הסיוע והחינוך בעזרת ההומור והשימוש בצחוק לשיחרור, לפורקן, להתמודדות במצבי לחץ וליצירת תפישת עולם אופטימית. ההומור – תראפיה מצטרפת לביבליותראפיה ככלי טיפולי רב חשיבות, בין בעבודה הפסיכולוגית והחינוכית ובין בהתנסות של כל אחד בחיי היומיום שלו בכוחו המרפא של ההומור".
SIMANIA.CO.IL
חיים בצחוק – הומור תרפיה – אדיר כהן
לראשונה בספרות הפסיכולוגית והטיפולית העברית ספר המקיף את מיכלול ההבטים העיוניים והמעשיים של הטיפול, הסיוע והחינוך בעזרת ההומור והשימוש בצחוק לשיחרור, לפורקן, להתמ….