הדר בן שדה

הדר בן שדה

סרף "כנות" בהנחיית הדר בביתה של יעל גור ברחובות 8.7.2020

בערב קיץ נעים התכנסנו בגינתה הירוקה של יעל לסרף בנושא כנות.

יעל (ג') פתחה עם קטע מהספר פצע/עדי אבלס בו גבר מתחבט בין אמירות אפשריות לאשתו, אשר גילתה פצע מכוער על פניה. התחבטות זו בין מה שהוא חושב לבין מה שהוא רוצה לומר היא רק תחילתה של התנהגות המביאה אותו בסופו של דבר לדבוק באופן קיצוני באמירת האמת בכל מצב.

לימור קראה באוזנינו את השיר רגע של אמת/גיא אטיאס (מילים ולחן). הדובר בשיר אומר לאישה בכנות רבה ומדויקת מה הוא מחפש בקשר ביניהם, וחותם בכך שלא כדאי לה להתאהב בו. האם כנותו וישירותו מעוררות הערכה, ואפילו חמלה לאור סוף השיר, או שמא הוא מתהדר בכנות ריקנית וחסרת עומק רק כדי להשיג לו סטוץ ללילה? בכנות, אספר כאן שלא הגענו להסכמה…

מירי הקריאה לנו בית מתוך השיר המוכר Honesty של בילי ג'ואל, הקשבנו למילים אשר מעבר למנגינה המוכרת והאהובה ודיברנו על ההבדלים בין כנות לבין ישירות.לאחר מכן סיפרה לנו מירי על הספר כנות רדיקלית/קים סקוט, העוסק בשיטת ניהול חדשנית שפיתחה המחברת. כיצד אומר המנהל לעובד שלו שהעבודה שעשה אינה טובה? עד כמה להיות כנה עם העובד?

ומענייני עבודה לענייני אהבה… מידד הקריא לנו מהספר ההפוגה/מריו בנדטי קטע בו אישה בוחרת לומר לבן-זוגה שהיא אוהבת אותו רק כאשר היא יודעת למה היא אוהבת אותו. דיברנו על כנות שקטה, בלי הרבה מילים, הבאה עמוק מבפנים.

יעל (ז') הקריאה לנו שיר מפרי עטה, אשר נכתב במלוא הכנות ושם על ציר כנות מול אשליה. כיצד אנו מרגישים כאשר אנו מגלים שלא היו כנים איתנו?

משה קרא באוזנינו קטע מהספר חיבוק/גרוסמן; ספר שאמנם לא עוסק בכנות אך נכתב בכנות רבה והוביל אותנו לדבר על כנות ועל אובדנה אצל ילדים.

ואם בילדים עסקינן, ניצן הקריא לנו מתוך לעולם אל תיתן לי ללכת/קאזואו אישיגורו קטע שעסק במפגש חוזר בין מי שהייתה פעם ילדה קטנה שרקדה בחופשיות, לבין מי שצפתה בה רוקדת. המפגש החוזר, לאחר שנים, אפשר כנות שלא יכלה להתקיים קודם. מתברר שכנות היא גם תלוית מערכת יחסים ו/או סיטואציה.

אבירם קרא באוזנינו מהספר בצל האבן הגדולה/דויד מרקיש העוסק ברגע בו המפקד מתחיל להיות כנה עם עצמו, כלומר לחשוב מה שהוא רוצה ולא מה שמנהיגי המהפכה אומרים לו. כנות כחשיבה עצמית, כנות מול עצמך ולא מול אדם אחר.

אני (הדר) סיימתי עם קטע מהספר יסתובב לו העולם הגדול/קולם מק'קאן בו אישה צבעונית כותבת להוריה על חייה בעיר הגדולה; היא אינה רוצה לצערם אך גם לא לשקר להם. מכתבה הוא כולו אמת, אך אין בו שמץ של כנות.

בכנות רבה – היה לנו ערב מרתק, מעניין ומהנה!