משה אהרוני

משה אהרוני
סרף "אור" בהנחיית משה אהרוני בביתו בירושלים 25.12.2019

בערב די סגרירי בירושלים כשרוח עזה וקרירה מנשבת. הגיעו עטופים סוודרים ומעילים המשתתפים לסרף "אור" ,בינינו 2 משתתפים חדשים ומשתתפת שהגיעה במיוחד מרמת-גן. התחלנו בהדלקת נרות וברכות בנוסח של "יאיר" ובשירת "מעוז צור" וכבר הואר ליבנו במשהו. יין לבן ואדום נמזג לכוסות והמשכנו האור ב"לחיים".
ויאמר ה' "יהי אור ויהי אור. וירא ה' את האור כי טוב". וזאת ההתחלה של הכל ומשם נמשך הלאה (בראשית א'). הסנה הבוער, עמוד האש ,אור גדול מלווה את התגלויות האל בכתובים. ומבט פיזיקלי –מדעי לפיו האור מופיע כגלקיק, צירוף של גל וחלקיק(פוטון), וגלי אור שמתקדמים בתדירויות שונות ויוצרים צבעים שונים. סיפור הבריאה, המפץ הגדול , והפיזיקלי-מדעי והתיאולוגי/פילוסופי, התיישבו בשלום זה לצד זה בערב הזה ואמרו אחד לשני: בסך הכל שנינו מנסים לתאר את אותו הדבר, רק בשפות ומושגים שונים. אז בוא נהיה חברים. ואור נוגה זרח מעל שניהם. האור מאפשר את הראייה. ורץ מרתון עיוור שעבורו אור היום הוא רק משהו שהוא חש על עורו, ומלווה צמוד רץ לצידו, יד קשורה ליד נפש לנפש, והאור הרב שבאמון המלא הניתן למלווה המשמש לו עיניים כמו גם האמון בעצמו, אמון הכרחי להגעה לקו הגמר. אין "חושך", יש רק אור או העדר אור. ויש אור גנוז. אור נחבא, שרק עם חשיפתו, גילויו, מופץ ומאיר. ומה צריך לעשות או איך צריך להיות על-מנת לחשפו? וגורג'ייף הביט בנו מכוכב רחוק וצחק, כמעט לעג, באומרו : דמיון פורה יש לבני האדם, אינכם מבינים דבר, השמש קפואה ככלב קירח.
והפסקה.
מרק עדשים חם ומאיר ושאר כיבודים, ובמרפסת ניצנצו אורות כתומים-כחלחלים של סיגריות בוערות.
עד שהגיעה עת הזמיר שקרא לנו לחזור וסיפר על אורות הלילה של ירושלים המאירה פנים לבאים בשעריה, וקרן שמש אחרונה שהסתננה ונחה בטבורה של העיר, ונרות חנוכה דולקים בבתי כנסת, ובגומחה של כנסייה דולקים נרות נשמה , וחייל שרץ ורץ בעת המלחמה להדליק חנוכייה על הר-הבית ובסוף נפגע מכדור, ומשיחיות יהודית לעומת נוצרית. ומעצבת תאורה לתאטרון עם מחזה של בקט, שלהבדיל ממחזאים ובימאים אחרים היה נוהג לכתוב לא רק "הוראות במה" אלה גם "הוראות תאורה", וקצת "קבלה" ואורות וכלים, ורוח הנמצאת מעל לנפש, ומעליה הנשמה, וימימה אחת שאומרת : את האור והטוב שקיבלנו מהבריאה ומהסביבה- להמשיך, את הפחות טוב- להשליך, וכן כן, הוא שם, האור שבתוכנו, ודרושה יגיעה רבה להגיע אליו. ובחרת בחיים, הרבה אור בתוכך והפץ אור לסביבתך.

יוסי ריבלין הקריא הסיפור על העיוור רץ המרתון- מתוך קובץ הסיפורים "42.2" פרי עטו.

תמרה הקריאה מספר בראשית

ליאוני גם בחרה את אותם פסוקים, והאירה את עיננו במבט הפיזיקאלי-מדעי

רותי הקריאה מגורגייף, סיפורי בעל זבוב

יאיר הקריא מ"עת הזמיר לחיים באר.

שירה הקריאה את בקט, מתוך "לא אני"

אני (משה) הקראתי מתוך ימימה אביטל. תודה לכולם, חנוכה שמח ומאיר.