ענת שמר זיו

לעמוד הפייסבוק של ענתענת שמר זיו
ויסרף – Vsurf "חברות (friendship)" בהובלת איריס לוי אהרון, טיאק ניו ג'רסי. 19.3.2020.
וירוס הקורונה ה"רואה והבלתי נראה" הגיע גם לברגן קאונטי שבמדינת ניו-ג'רסי ואילץ אותנו להתאים את עצמנו למציאות חדשה. נאסר עלינו להפגש פנים אל פנים כדי שנוכל להגיף את הנגיף אך מאידך לא רצינו לוותר על מפגש הבוקסרפינג החודשי. מה עושים? תודה לאל אנחנו במאה העשרים ואחת ודליה הציעה "בואו נעשה מפגש וירטואלי דרך הזום". איריס ואני השבנו "יופי של רעיון". איריס, הצעירה מבין שלושתינו ומיומנת ביצירת מפגשי זום לקחה על עצמה את הובלת המפגש וביום חמשי ה-19 למרץ 2020, קיימנו מפגש היה נפלא.
שעתיים של עיסוק בנושא "חברות" כשעדיין נושא הקורונה השתרבב לתוך השיח אך לא השתלט על המפגש. הייתה שמחה גדולה של מפגש חברתי והתחלנו בקצת שיח על חיינו "החדשים" ומשהו אחד טוב שקרה בעקבות או ביחד עם הקורונה. מסתבר שלנגיף יש גם "תופעות לוואי" חברתיות ואישיות חיוביות כמו שמוש בטכנולוגיות חדשות המאפשרות לימוד או יצירת קשר, הידוק הקשר המשפחתי, חישוב מחדש של סדרי העדיפויות שלנו בחיים וכיו"ב.
קטעי הקריאה שהובאו מהמקורות הספרותיים השונים יצרו שיח והעלו שאלות מגוונות ומחשבות שונות בנושא החברות. היו שטענו שחייבת להיות ישירות בין חברים ולא ייתכן שיהיו סודות כבדים ביניהם מפני שאלה ימנעו חברות אמיתית ויעמדו כחייץ בין השניים. חלק אמרו שתלוי באיזו חברות מדובר? יש חברויות עמוקות יותר וישנן עמוקות פחות ובעומק בחברות תלוייה מידת הגילוי. האם חברות שנרקמה מגיל צעיר היא אחרת מזו שנוצרה במהלך החיים הבוגרים ואם כן מה ההבדלים? האם יש חברויות הבאות והולכות מפני שהתאימו לתקופה מסוימת אך לא לאחרת.
אליען הביאה קטע יפהפה המדבר על הנושא בצורה מטאפורית "הרהורים של ט"ו בשבט (על אנשים שהם עלים, ענפים או שורשים…).
דליה הביאה את דברי סוקרטס "שלוש המסננות", המדבר על ההדברות בין חברים. כשחבר בא לספר משהו לחברו על ידיד שלישי לפני שהוא מספר עליו להעביר את דבריו דרך שלוש מסננות: האמת, הטוב והנחוץ. אם דבריו אינם עוברים את שלוש המסננות האלה כנראה שאין צורך לספר את הדבר שנתכוון לספרו. הרעיון הוא ש"לשון הרע" מיותרת בחברות. ג'ובראן חליל גובראן בשירו "על הידידות", מדבר על אספקטים שונים של חברות שביניהם הכנות והיכולת להיות מי שאתה. החברות שמחזיקה בטוב וברע והיכולת שלה לנצנץ מרחוק. רחל אמרה שהיא כחברה תאמר דברים קשים לחברה אם תחשוב שהדברים יהיו לטובתה ויעזרו להיטיב עמה. אחרות חשבו שתתנה עצה רק אם תתבקשנה.
הדברים נאמרו בעקבות הקטע הקצר שענת הביאה מספרה של מיכל יובל פיקרסקי "תלושה" כשיואלה, חברתה הטובה של טל פלד מאירה את עיניה כשטל חולקת עמה שיש לה רומן עם בחור מקליפורניה שפגשה במלון בו התאכסנה בניו יורק כשנסעה לתקופה בלתי מוגבלת כדי להתחבר חזרה לעצמה אחרי שחוותה דרמה משפחתית קשה בארץ. רחל חלקה שהחברות האמיתית שנרקמה בינה ובין בעלה הביאה עמה את האהבה. תהינו עם חברות בין גברים לבין עצמם זהה או דומה לחברות בין נשים לבין עצמן.
בספר שרחל הביאה "אהבה על הים" של איזאבל צ'ייס מדובר באשה בשנות החמשים שנסעה להתבודד כדי לחפש את עצמה ופוגשת באשה בשנות השמונים לחייה וביניהן נרקמת חברות אמת.
דורית חלקה עמנו קטע המדבר על חברות המושתתת על כבוד ואמון ואיך ממשיכים להיות חברים גם כשנמוגה האהבה. קטע הלקוח מהספר "הנערה ששחקה באש" שכתב סטיב לארסון.
אוסנת הביאה את הספר "אשתו של מגדל התה" בו גוון הבריטית הנישאת ללורנס מציילון מוצאת עצמה משועממת מחיי האחוזה והנשפים המפוארים ומוצאת את עצמה בודדה עד שמגיעה בת דודתה וחברתה הטובה פראן המחזירה לה את חיוניותה.
כמו תמיד, הסרף היה כמו מתאבן בארוחת גורמה ורק גירה את התיאבון להעמיק את החשיבה בנושא הסרף.
האיור במתכונת של הקולאז (הוכן במיוחד לפוסט הזה) הוא חיבור עבודות של המאיירת הנהדרת מניו יורק רוז שאסט. השם הוא שם של הספר שכתבה והתייחסה לשיחה עם הורים מבוגרים שלא רוצים לדבר על תוכניות לפרישה.

Illustration are by Roz Chast. Mixed for this special event. Source: https://www.newyorker.com/contributors/roz-chast/page/4