ענת מנדל

ענת מנדל
סרף "גיבורות וגיבורים" בהנחיית ענת מנדל בבית פרחיה באשקלון. 29.1.2019
הסרף הראשון לשנת 2019 בקבוצת בוק סרפינג אשקלון, התארח חגיגית אצל פרחיה, ובפעם הראשונה לא התקיים אצלי בבית.
אין ספק, קפיצת מדרגה (תשאלו את רז, הוא יסביר לכם …).
גם במפגש הזה, כמו בכל המפגשים עד כה, זכיתי למשתתפים חדשים ומרגשים – פרחיה ושלום, חדווה ומרים ולמשתתפות ותיקות (יותר או פחות) – בתיה, עתליה, נעמה.
אני נהניתי מכל רגע.
והנה סיכום הסרף:
עצרתם פעם לחשוב – מי הוא גיבור ? מי היא גיבורה ?
בסרף שלנו, שפתח את שנת 2019 בקבוצת בוק סרפינג אשקלון, מצאנו שההגדרה מאוד רחבה.
החל מגיבור פיזי, חזק, רחב כתפיים עם חום ואנושיות, שיכול לסחוף אחריו אנשים רבים ; אדם שעושה הכל למען רווחת האחר, נגד הזרם, נגד הסיכויים, למען מטרה טובה וראויה ; הגיבור מכוח היותו כובש את יצרו (ולו היצר הקטן ביותר של הרצון להישאר מתחת לפוך במקום לצאת לעבודה); האישה המודרנית, שהיא הגיבורה של המאה ה-20, שמצליחה להיות גם יפה וגם אופה, חכמה וגם מוכשרת, המסוגלת לעשות את כל מטלות הבית וגם להצליח בקריירה ; ובכלל – כל גבר או גברת נגזרים מאותו שורש של "גבורה".
סקרנו את הביוגרפיה של אריק שרון ("הלוחם הגיבור ולא הפוליטיקאי" כפי שהביא לנו שלום) וחדווה הקריאה לנו קטעים מהביוגרפיה של אנואר סאדאת, אשר לכל הדעות היה גיבור אישי, לאומי ואפילו בינלאומי. בתיה הקריאה לנו טקסט נוגע ללב שכתבה על אומץ ליבה כאם צעירה אל מול הסכנה שנכונה לבתה, תוך תיאור חיבוטי הנפש העזים שחלפו בה בשניות וקשרו את עבר השואה עם עתידה של בתה התינוקת.
דיברנו על השחף של ליווינגסטון (תודה עתליה) ועל חוכמת הבייגלה של הייטנר (תודות לטקסט שהקריאה נעמה).
מירי הקריאה לנו את השיר "דיברנו פרידה" של לילך סלומון, על גיבורי החיים לפני המוות ומלוויהם.
אני הקראתי קטעים מתוך כתבה שפורסמה בעיתון הארץ, על חנה לוין, שהייתה ראש העיר הראשונה בישראל, אחרי שמילאה אין ספור תפקידים פורצי דרך ועשתה רבות לטובת אוכלוסיות מוחלשות ואף זכתה להשיא משואה בטקס יום העצמאות בשנת 1984. היא גיבורה אמיתית בעיני, אישה צנועה, בעלת הישגים נשגבים ומודל ראוי לחיקוי, גם אם היא נשכחה בשולי ההיסטוריה.
פרחיה הביאה לנו את הזוית שלה על אסתר המלכה כגיבורת העם היהודי, ואנחנו סיכמנו שנשים היו גיבורות לאורך כל ההיסטוריה, מתקופת התנ"ך ועד ימינו אנו.
לבסוף, הסכמנו שיש גיבורים של מלחמה וגיבורים של שלום, וסיימנו את הערב בתודות חמות לפרחיה ושלום, שאירחו אותנו בנדיבות רחבת לב, וכיבוד טעים ושופע כל טוב, כמו שני גיבורים אמיתיים, צנועים וגדולים מהחיים.