לאה ארנטל

לאה ארנטל
סרף "דמויות מיתיות" בהנחיית לאה, בבית יאיר בבקעה, ירושלים, 28.4.2019
אפתח את הסיכום בציון לשבח לועדת השמות של עיריית ירושלים, שחשבה שהגיוני לקרוא לשני רחובות בעיר באותו השם, כך שיצא שאיחרתי כהוגן והפסדתי את ההקראה הראשונה של מודי מתוך הארי פוטר ואבן החכמים. אין כמו הארי פוטר לפתוח איתו ערב בנושא דמויות מיתיות. הנער בן זמננו שחי ביקום מקביל, דומה אך שונה, מוקף בדמויות מיתיות ויצורים קסומים, וכבש את לבבותיהם של מליונים.

המשכנו עם הקראה של חיים שלום מתוך ספר של טולקין שמתאר עולם קסום של פיות שבו למעשים שלנו יש השלכות ממשיות בדמות שכר ועונש. שאלנו את עצמנו האם היינו רוצים עולם כזה ודנו בהבדל שבין עולם מיתי נפרד במיקום גאוגרפי עלום לבין דמויות מיתיות שכביכול מסתובבות בינינו בעולם הרגיל.

יאיר קרא לנו מהספר "האחרות" מאת שהרה בלאו, קטעים העוסקים בדמותה המיתולוגית של לילית כגורם מניע בתוך סיפור בלשי ראליסטי עכשווי, העוסק בתעלומת רצח. שוחחנו על דמותה של לילית וכהמשך יונתן הקריא לנו מתוך מדרש אגדה ייחודי מן המאה העשירית -אלפא ביתא דבן סירא על דמותה של לילית, ומתחקה אחר קורותיה כשדה רעה המסכנת את היולדות ואת התינוקות בשעת הלידה. המדרש מהווה מקור ראשוני לדימויה של לילית במסורת היהודית כהתגלמות של רוע, שטניות ומיניות לא מתוקנת. דנו במקומה של לילית כהתגלמות של פחד עמוק מהמיניות המצוי ביהדות, וכן בלילית כמשקפת את דמות האישה כיצור מיני, מעין פאם פטאל בגרסה מיתית, אשר בכוחותיה הפלאיים מסכנת ומחטיאה גברים בשנתם, מולידה להם שדים ומרחיקה אותם מעבודת האל הראויה והנכונה. דיברנו על דמויות מיתיות ככאלו שמושלכים עליהן הן הפחדים והן הפנטזיות והכמיהות האסורות שלנו.

איתי קרא לנו מתוך דרקולה ושוחחנו על הדמות המסתורית הזו, הן האמיתית והן הבדיונית, על המקום שתפסה בתרבות הרומנית, ועל מיתוס הערפדים בכללותו כעל רוע שמסתתר מאחורי חזות תמימה. דיברנו על הצורך הפסיכולוגי שלנו ליצוק רע לתוך דמויות ממשיות כביכול, שניתן להתגונן מפניהן באמצעים מוגדרים.

אני הקראתי לסיום קטע משעשע מתוך "אליס מבעד למראה" של לואיס קרול, שבו החד קרן והאריה מתבוננים על אליס בפליאה ומגדירים אותה כיצור בדיוני ומפלצת מדברת. עבורם הילדה הרגילה היא דמות מיתית… דיברנו על האופן המובן מאליו שבו אנו נוטים לתפוס את המציאות וכיצד סיפורים בדיוניים (ושגעון) שוברים את הסכמות הללו.

תודה לכם שהשתתפתם. היה לי מרתק. המעוניינים לארח ו/להנחות בחודשים מאי ויוני יותר ממוזמנים לפנות אליי